ARAMA
TURİZMİN NABZI ODAMIZDA TUTULDU

TURİZMİN NABZI ODAMIZDA TUTULDU

01 Mart 2018 Perşembe - İlimizin önde gelen turizm tesisleri ve seyahat acenteleri, Odamızda Vali Aydın Baruş başkanlığında düzenlenen koordinasyon toplantısında bir araya geldi.

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş’in evsahipliğinde ve Vali Aydın Baruş’un başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hasan Kaplan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli ile Bolu’nun önde gelen turizm tesislerinin ve seyahat acentelerinin temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Bolu Valisi Aydın Baruş, toplantının düzenlenmesindeki amacın turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin, ilimizdeki turizmin durumu hakkındaki talepleri ve sorunlarını dinleyerek ilgili kurumların üzerine düşen noktaları tespit ederek yardımcı olmak olduğunu belirtti. Vali Baruş, “Bildiğiniz gibi Bolu, turizm potansiyeli zengin olan bir il. Ama bu potansiyeli çok iyi değerlendirdiğini söyleyemeyiz. İlimizin sahip olduğu doğal güzellikleri, kültür, tarih ve diğer alanlardaki varlıklarıyla çok önemli bir noktada olmasını arzu etmekteyiz. Turizm sektörünün de ilimiz insanı için önemli bir geçim kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz. Sadece konaklama tesislerinde 2 binin üzerinde insan çalışıyor. Buna lokantalar ve diğer işletmeleri de katarsak istihdam açısından çok daha geniş bir kitleye hitap ettiğini söyleyebiliriz. 2016 rakamları var elimizde. Bu rakamlar bize Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan geldi. 2017 yılı rakamları henüz açıklanmadı. 2016 yılında 489 bin turizm işletme belgeli tesislerde, 367 bin de belediye belgeli tesislerde olmak üzere yaklaşık 856 bin civarında konaklama var. Buradaki temel amacımız, ilimize ziyaret amacıyla ve değişik turizm aktivitelerinde bulunmak üzere gelen insanların ortalama konaklama süresini artırmak” şeklinde konuştu.

“İlimize Gelen İnsanların Bolu’da Daha Çok Kalmalarını Sağlamalıyız”

Bu toplantıda sektörün sorunlarını dinleyeceklerini ve Mayıs Ayı’nda düzenlenecek çalıştay için bu kapsamda ellerindeki fikirleri aktaracaklarını da ifade eden Vali Baruş, “Pratikte sizin turizm sektöründe uğraş gösteren insanlar olarak karşılaştığınız bir takım hususlar var. Bu hususları belirlemek için bu toplantıyı düzenledik. Bu toplantıda aldığımız fikirleri de Mayıs ayında yapılacak toplantıda aktarma anlamında da bir fırsat olacak. Hem ilimizi ziyaret eden ziyaretçi sayısını ki biz bunun yıllık olarak günübirlikçilerle beraber 1 buçuk milyon olduğunu düşünüyoruz. Kayıtlı rakamlara göre 2017 yılında sadece üç tabiat parkımıza gelen kişi sayısı 1 milyon 250 bin olarak gözüküyor. İlimizi bu kadar insanımız ziyaret ediyor ama bu insanlarımızın ilimiz ekonomisine ve istihdama ne kadar fayda sağladığını henüz tam olarak tahmin edemiyoruz. Bu kadar çok ziyaretçi geliyorsa bu ziyaretçiler de ilimizde biraz daha vakit geçirme anlamında onlara değişik alternatifler de sunarak ilimizde daha çok vakit geçirmelerini sağlamak anlamında çalışma yapılması gerekiyor. Bu anlamda sizlerin düşüncelerine başvuracağız” ifadelerini kullandı.

“Gelecek Fikir ve Projelere Açığız”

Bolu Belediye Başkanı Emine Davarcıoğlu ise Bolu’da turizm ile ilgili Bolu Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları aktararak, yeni projeler ve gelecek fikirlere her zaman açık olduklarını dile getirdi. Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ayrıca Bolu’da turizmin daha da gelişmesi için çözüm önerilerini aktardı.

“Firmaların Markalaşması Önemli”

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş de yaptığı konuşmasında Oda olarak turizm sektörü temsilcileri ile her zaman teyakkuz halinde olduklarını dile getirdi. Diğer sektörler ile turizm sektörünü mukayese edince turizm sektörünün zor ama daha kazançlı bir sektör olduğunu ifade eden Ateş, konuşmasında turizm işletmelerinin ve ilin markalaşmasının çok önemli olduğunu ifade etti.

Sektörün Sorun ve Talepleri Görüşüldü

Yapılan konuşmaların ardından MARKA Bolu Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Tolga Kaya, sektör temsilcilerine MARKA tarafından verilen mali destek programları hakkında bir sunum yaptı. Sonrasında ise turizm sektörü temsilcileri Bolu’nun turizmde ilerlemesi için yapılması gerekenler, sektörde yaşadıkları sıkıntılar ve çözüm önerilerini aktardılar.

Haberin fotoğrafları

Duyurular   [Tümü]

BAŞKAN

ÜYELERİMİZ

İdari Yapı

HİZMETLER

BİLGİ MERKEZİ

BOLU

Hizmet Birimleri