ARAMA

 

KIBRISCIK PİRİNCİ ARTIK TESCİLLİ, 11 ÜRÜN DAHA TESCİL BEKLİYOR

KIBRISCIK PİRİNCİ ARTIK TESCİLLİ, 11 ÜRÜN DAHA TESCİL BEKLİYOR

10 Ağustos 2020 Pazartesi / Kıbrıscık ilçesinin önemli tarımsal ürünlerinden olan Bolu Kıbrıscık Pirinci, menşe adı olarak Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde Odamız adına tescil edildi.

Türk Patent ve Marka Kurumu’na en fazla coğrafi işaret başvurusu yapan Oda unvanına sahip olan Odamızın başlattığı coğrafi işaret seferberliği kapsamında 12 farklı ürün için yapılan coğrafi işaret başvuruları sonuçlanmaya başladı. Kıbrıscık ilçesinin önemli tarımsal ürünlerinden olan Bolu Kıbrıscık Pirinci, menşe adı olarak Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde Odamız adına tescil edildi. Böylece Bolu’nun tescilli coğrafi işaret sayısı 4’e yükseldi.

Konuyla ilgili bilgiler veren Başkan Türker Ateş, “Coğrafi işaretler konusu İlimiz için son derece önemli. Bizler, her fırsatta kalkınmanın öncelikle yerelde başladığını, ilçelerimiz gelişmeden ilimizin komple gelişmiş ve kalkınmış sayılamayacağını ifade ediyoruz. Yöresel ürün ve değerlerimizi coğrafi işaretler aracılığıyla hem koruma altına alarak kalite ve standardını korumak, hem de ürünlerimizin katma değerini yükselterek ekonomiye katkılarını artırmak için coğrafi işaret enstrümanına yoğunlaştık. Bu konuda adeta bir seferberlik başlattık. Oda olarak 12 ürünümüze coğrafi işaret başvurusunda bulunduk. Bu ürünlerimizden Kıbrıscık Pirinci Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edildi. Bundan böyle, Kıbrıscık Pirinci’nin kalitesini, değerini, orijinalliğini ve standardını korumak için sahada aktif denetimler yapacağız. Ekonomiye katkısını artırmaya çalışacağız.”

“11 ÜRÜNÜMÜZÜN DAHA TESCİLİ BEKLENİYOR”

“Bunların dışında Odamız adına tescil süreci devam eden 11 ürünümüz daha var. Bu ürünlerimizin 8 tanesi ilana çıktı, ilan süreleri bitiminde tescil edilecekler. 3 ürünümüz de ilan öncesi çalışmaları devam ediyor. Yıl içinde bu 11 ürünü de TPMK’da tescil ettirerek İlimize kazandırmış olmayı hedefliyoruz. Coğrafi işaretlere en fazla başvuru yapan Oda unvanına sahibiz. Diğer kurum ve kuruluşlarımızın başvurularıyla birlikte coğrafi işaret başvurusu yapılmış toplam 33 ürünümüz bulunuyor. İlimizde bu konuda ciddi bir farkındalık oluştuğunu görmekten ve buna öncülük etmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz.“ dedi.

BAŞKAN

ÜYELERİMİZ

İdari Yapı

HİZMETLER

BİLGİ MERKEZİ

BOLU

Hizmet Birimleri