ARAMA

 

EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI PAKETİ KAPSAMINDA 2-7 NİSAN 2020 İTİBARİYLE SONUÇLANAN TALEPLER

Üyelerimizin bilgisine

2 NİSAN 2020 İTİBARİYLE SONUÇLANDIRILAN TALEPLER

* Mersin Limanı’nda ardiye ücretleri düşürüldü.

* Kamu kurumları tarafından gerçekleştirilen ihaleler için, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sözleşme şartlarının yerine getirilememesi halinde, “süre uzatımı verilmesi” veya “sözleşmenin feshedilmesi” mümkün hale geldi.

3 NİSAN 2020 İTİBARİYLE SONUÇLANDIRILAN TALEPLER

* Taşımacılığın hızlandırılması ve hammadde tedarikinin aksamaması amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından “Kapıkule Gümrük Kapısına” hızlı tanı PCR testi yapan mobil laboratuvar kurulmasına ve hızlı tanı Kovid-19 testi yapılmasına onay verildi.

* Turizm sektöründe, iş sözleşmeleri askıda olan çalışanlardan Nisan ayında sigortalı girişi yapılan işçiler “kısa çalışma ödeneği” kapsamına alındı.

* Kısa çalışma ödeneği kapsamında olan çalışanın kısa çalışma ücreti ile net maaşı arasındaki farkı ödemek isteyen işverenler, SGK bildirimini “0 gün” yaparak aradaki farkı sorun olmadan ödeyebilecek.

* Kısa çalışma kapsamında bulunan işyerlerinde çalışmasını sürdüren çalışanlar için, asgari ücret desteği ödenmeye devam edecek.

* Muayene süresi gelen tüm araçlar için araç muayene süreleri 3 ay ertelendi.

6 NİSAN 2020 İTİBARİYLE SONUÇLANAN TALEPLER

* Pandemi hastanesi olarak ilan edilen özel hastanelere, SGK tarafından ödenecek tutarlar yükseltildi.

* SGK ve Muhtasar beyannameleri birleştirmesi, 1 Temmuz 2020’ye ertelendi.

* Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 21 ilde “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi” programı kapsamında tohum hibe desteği açıklandı.

7 NİSAN 2020 İTİBARİYLE SONUÇLANAN TALEPLER

* Egzoz gazı emisyon ölçüm işlemleri, üç ay süreyle ertelendi.

* KOSGEB’in kredi destek programları kapsamında bankalardan kredi kullanan işletmelerin 30 Haziran’a kadar olan borçları, 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelendi.

BAŞKAN

ÜYELERİMİZ

İdari Yapı

HİZMETLER

BİLGİ MERKEZİ

BOLU

Hizmet Birimleri