ARAMA

BAŞKAN TÜRKER ATEŞ TOBB KONSEY TOPLANTISINDA

BAŞKAN TÜRKER ATEŞ TOBB KONSEY TOPLANTISINDA

26 Aralık 2018 Salı - Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, TOBB'de Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla yapılan Ticaret ve Sanayi Odaları-Ticaret Odaları Müşterek Konsey toplantısına iştirak etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ticaret ve Sanayi Odaları ve Ticaret Odaları Müşterek Konsey toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğinde, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya Odamız Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyesi Türker Ateş de katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, “Döviz kurlarındaki ve faiz oranlarındaki dalgalanma ağustosa göre azaldı. Para piyasaları daha istikrarlı hale geldi. Elbette burada, bizlere, özel sektöre de görev ve sorumluluk düşüyor. İlk olarak üretim ve istihdam kapasitemizi mutlaka korumalıyız. Risklere değil fırsatlara, içeriye değil dışarıya yani ihracata odaklanmalıyız. Enseyi karartmadan, temkinli ama kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmeliyiz. Oda ve borsa camiası olarak bu süreçte elimizi taşın altına koyduk, milli bir dayanışma gösterdik. İnşallah tüm bu emekler sonuç verecek ve ülkemiz yeniden tempolu büyüme sürecine girecek.” dedi. Daha yapılması gereken işler olduğunu ve toplantıda bunları masaya yatıracaklarını aktaran Hisarcıklıoğlu, büyük bir ülke olan Türkiye'nin her sorunu aşacak gücü barındırdığını dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, zor günlerin geride kalacağını ifade ederek, "Bu teker bu tümsekte kalmayacak, kimsenin şüphesi olmasın. Burada esas olan bizim birlik ve beraberliğimizi sürdürmemiz. Ülkemizin gücüne ve özel sektörümüzün dinamizmine yürekten inanan oda ve borsa camiası olarak, atılan adımların ekonomiye yansıması için üstümüze düşen her sorumluluğu yerine getirecek, daha çok çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise konuşmasında, elektronik çek ve bono sistemini en kısa zamanda uygulamaya koyacaklarını belirterek, "Artık firmalarımız çek ve bonoyu elektronik ortamda sisteme sokabilecek, takip edebilecek." ifadesini kullandı. Bakan Pekcan, yaptığı konuşmada, küresel ekonominin ticaret, teknoloji ve hukuki boyutunda önemli dönüşümler gerçekleştiğini söyledi. Bu dönemde, doğru politikalar geliştirmek, alternatif pazarlara ve yeni nesil teknolojilere odaklanmak zorunda olunduğuna işaret eden Pekcan, dünya üretiminin dijital bir dönüşüm sürecinden geçtiğini, bu dönüşümü kaçırmamak gerektiğini bildirdi. Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak dönemi anlayan yeni politikalar geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayarak, hayata geçirdikleri projeler hakkında bilgi verdi. İş dünyası tarafından kendilerine iletilen talepleri dikkatle incelediklerini ve sorunlara hızlı bir şekilde çözüm ürettiklerini vurgulayan Pekcan, sivil toplum kuruluşları ile İstişare Kurulu kurduklarını, göreve geldiği günden bu yana Bakanlığa 903 talep iletildiğini, bunların kendi görev alanıyla ilgili 455 tanesini karşıladıklarını ifade etti. Pekcan, Ticaret Bakanlığının görev alanında yer almayan 342 talebi ise ilgili bakanlıklarla takip ettiklerini dile getirdi.

Toplantının devamında iş dünyasının gündemindeki konular görüşüldü. Başkan Türker Ateş de toplantıda söz alarak Bolu iş dünyasının sorun, talep ve beklentilerini Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a aktardı.

Haberin fotoğrafları

Duyurular   [Tümü]

BAŞKAN

ÜYELERİMİZ

İdari Yapı

HİZMETLER

BİLGİ MERKEZİ

BOLU

Hizmet Birimleri