ARAMA

ATEŞ, TÜRK İŞ DÜNYASINI AVRUPA ARENASINDA TEMSİL EDİYOR

ATEŞ, TÜRK İŞ DÜNYASINI AVRUPA ARENASINDA TEMSİL EDİYOR

9-11 Ekim 2018 - Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği'nin (Eurochambres) Brüksel'de gerçekleştirilen Avrupa Şirketler Meclisi toplantısına katıldı.

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, Avrupa iş dünyasının en büyük örgütlenmesi olan ve 45 farklı ülkeden 22 milyon işletmeyi temsil eden Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nin (Eurochambres) Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Şirketler Meclisi toplantısına iştirak etti.

EUROCHAMBRES’ın Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirdiği ve Avrupa şirketlerini önde gelen ekonomik konuları tartışmak üzere bir araya getiren Şirketler Meclisi’nde, Avrupa iş dünyasının AB’nin şirketlerin önünü açan, girişimciliği ve tek pazarı AB standartlarını temel alarak geliştiren, daha fazla inovasyona yatırım yapan, gençlere heyecan veren bir gelecek sunan ve lider konumunu güçlü bir şekilde ortaya koyan bir Birlik olması gerekliliği inancı vurgulandı.

Toplantıda Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, AB Dönem Başkanlığı ve Eurochambres tarafından belirlenen dört ana başlık olan ticaret, beceriler, Avrupa’nın geleceği ve veri koruması konularında istişare oturumları gerçekleştirildi ve üyeler görüşlerini ifade etti. Ayrıca Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ve Avrupa Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström de birer konuşma yaptı.

Toplantıda Türkiye kanadından dile getirilen en önemli hususlardan birisi, Türk işletmeleri için AB’deki iş ortaklarıyla iş yaparken karşılaşılan, Avrupa’da uygulanan vize ve ulaştırma kotaları oldu. Başkan Ateş’in de bugüne kadar sıklıkla vurguladığı hususlardan birisi olan vize ve ulaştırma kotalarına ilişkin AB’nin çözüm önerileri soruldu. Yanı sıra Türkiye’nin AB genişleme politikasında ön planda tutulması gereken ülkelerden birisi olması gerektiğinin altı çizildi.

Meclisin oylaması için sorulan sorular arasında yer alan “AB, üyelikle sonuçlanacak şekilde, diğer ülkelerle iş bağlantılarını güçlendirmeli midir?” sorusuna verilen güçlü olumlu cevap (toplam 425 cevapta 300 evet), Türkiye kanadından gündeme getirilen hususların önemle kabul edildiğini ortaya koydu.

Toplantıda, Avrupa Şirketler Meclisi’nin yeni delege seçimleri de gerçekleştirildi. Ateş, yapılan seçimlerde 22 milyon işletmeyi temsil eden Eurochambres Avrupa Şirketler Meclisi’nin Türkiye delegasyonu üyeliğine seçilerek 800 sandalyeden birinin sahibi oldu. Ateş, Türk iş dünyasının Avrupa’da temsili konusunda İlimize önemli bir başarı kazandırmış oldu.

Haberin fotoğrafları

Duyurular   [Tümü]

BAŞKAN

ÜYELERİMİZ

İdari Yapı

HİZMETLER

BİLGİ MERKEZİ

BOLU

Hizmet Birimleri